Csíkszentkirályi egyházközség
Az idős lakosság emlékezetében megőrződött egy csíkszentkirályi korabeli fatemplom emléke, melynek létezése hitelesnek tekinthető.
A román stílusban épült kőtemplom a XIII. században épült.
A pápai tizedszedők összeírásának köszönhetjük Csíkszentkirály első írásos említését, az 1333-as pápai tizedjegyzékben. A falu papja, Pál, négy banálist fizetett. Itt a falu neve latinul, Sancto Rege néven szerepel.
A csíkszentkirályi egyházközség alcsík egyik legrégebbi közössége. Ezt bizonyítja első anyakönyve 1696-ból, mely „Liber primus” bekezdéssel kezdődik.
A jelenlegi templom előtti két templom létezését kútfők bizonyítják. A román stílusú templom átépítéséről nincs írásos feljegyzés, ellenben egyes beépített elemei cáfolhatatlan bizonyítékok meglétére.
A templom régi harangja a XVI. századból származik, feliratából csupán az évszám olvasható ki: 1562.
A gótikus templomot 1759-1773 között építették át, melynek során épült a templom kórusa.
A templom déli oldalához 1790-ben barokk előcsarnokot építettek.
1855-ben épült a szószék a „csik-szent-györgyi Bálint Kapitánné, ide való Bors Juliánna ő nagysága” nagylelkű adományából, 1870-ben pedig Háromszék-Kurtapatakról származó kővel rakták le a templom padlózatát.
A harangokat az első világháború idején elvitték, helyükbe csupán 1923-ban kerültek újjak.
„Hogy az új évszázad elejét, első évét maradandó emlék hirdesse e községben”, felépült 1901-ben Jézus Szent Szíve tiszteletére a templomi kápolna.
1930-ban előkerült a templom padlásteréből egy gótikus Mária-szobor, mely jelenleg a csíkszeredai Csíki Székely Múzeumban található.
A 2002-es javítások során, a templom falának déli oldalán gótikus ablakkeretek bukkantak elő, valamint egy kisméretű, a falba beépített gótikus kőszobor.
2007 őszén ásatásokat végeztek a templom belsejében. Előbukkant az Árpád-kori templom szentélyének fala, illetve a gótikus templom hajófalának egy része.
A templom kerítésében Csíkszentkirály szellemi nagyjainak sírhantjai és keresztjei találhatók.
A falu temetőjében, Tiván, található az Úr-kápolna. Építésének ideje ismeretlen, kiindulási pontként csupán egyetlen évszám szolgál: a kőajtókeretbe vésett 1528. Kutatható, hogy a jelenlegi Csíkszentkirály község tízese, Tiva, az 1100-as években külön faluként szerepelte-e? Poklondfalvának pedig, mely az 1500-as évek közepéig külön falurészként szerepelt volt-e kápolnája?
A templom, egy egyházközség családjának közös otthona. Építése, fenntartása, bővítése évszázadokon át mutatja e nagy család életstílusát, élni akarását. Az élethez kell az otthon.