top

A Csíkszentkirályi Szent István Egyházi Kórus

 

Mi a kórus?

Erre a kérdésre nagyon egyszerű és frappáns választ lehet megfogalmazni. A kórus nem más, mint emberekből álló csoport, akik több zenei műfajt, egy vagy többszólamú énekeket énekelnek hangszerkísérettel vagy anélkül. Létezik gyermekkórus, női kórus, férfikórus és vegyeskórus. Az egyházi kórusok esetében vegyeskarról beszélünk.

Mi a feladata az egyházi kórusnak?

Az egyházi kórus feladata az, hogy szebbé tegye a szentmisét. Legtöbb esetben nagy ünnepeken énekelnek, de nem feltétlenül. A liturgikus előírások megengedik, hogy bármely szentmisén kórus énekelhet, ezért lehetőség van arra, hogy akár vasárnapokon vagy más ünnepi alkalmakon is kórus énekeljen a szentmisén.

Mikor és hogyan jött létre a Csíkszentkirályi Egyházi Kórus?

A Csíkszentkirályi Egyházközség életében először 1980-ban alakult egyházi kórus, amikor a néhai Tankó Béla kántor – Demeter Gergely, szentkirályi származású pap első szentmiséjére – hívott össze embereket énekelni. Ez a kórus rövidesen megszűnt. 1990. nagyböjtében került Szentkirályra a csíkmadarasi származású Bálint Zoltán kántor, aki rövid időn belül kórust alakított. Elmondása szerint mielőtt Szentkirályra került, már ismert szentkirályiakat a Csíksomlyói Ifjúsági Találkozóról, ahol ifjúsági énekeket énekeltek. Így amikor Szentkirályra került kántornak, az akkori ismerősei önként jelentkeztek nála, és ő maga is hívta a fiatalokat, hogy kórusban énekeljenek. Már abban az évben Nagyboldogasszony ünnepén kórus énekelt a szentmisén. Sokáig kedvelt énekeik voltak a különféle ifjúsági énekek, de nem hagyták soron kívül a szép kórusműveket sem. Ami még nagyobb örömet okozott, az nem más, mint az a tény, hogy idővel egyre többen és többen csatlakoztak ehhez a kezdeményezéshez, többnyire fiatalok. Számos ünnepi szentmisét tettek szebbé az éneklésükkel. Itt meg kell említeni az Alcsíki Egyházi Kórusok Találkozóját, amelynek először Csíkszentkirály adott otthont, amelyet az akkori kórus szervezett meg, és azóta is minden évben sorra megszerveznek az alcsíki kórusok. Ez az esemény mindig meghatározó volt a csapat számára, mert ekkor találkoztak más kórusokkal, egymás énekeit meghallgatva és együtt énekelve ünnepeltek. Bátorító hatással volt a kórustagokra, hogy tovább énekeljenek. Bálint Zoltánt követte a kántori székben a csíkszentmiklósi származású Biró János 1999-ben, aki csupán egy évig vezette a kórust, majd 2000-ben Bokor Tibor vette át a helyét, aki 2005-ig volt az Egyházközség kántora, és aki tovább vitte elődjei kezdeményezését. 2005-ben ismét új kántor vette át a kórus vezetését a gyergyócsomafalvi Domahidi-Vaszi Zalán személyében, aki elődjeitől eltérően, hosszabb időn keresztül, 16 éven át végezte a kántori és kórusvezetői szolgálatot. Az ő idejében is sokan énekeltek a kórusban. Folyamatosan alakult és fejlődött a csapat. A fennmaradáshoz és fejlődéshez mindig hozzájárult a jókedv, a jó hangulatú próbák, a közösen töltött kirándulások. Az ilyen jellegű események más színt vittek a csoport életébe, mintegy erősítették és erősítik ma is. A kórus 2011-ben vette fel az egyházközség védőszentjének, Szent István királynak a nevét.

            Visszatekintve az eltelt évtizedekre az a tény állapítható meg, hogy mindig azok a személyek csatlakoztak és csatlakoznak ma is az egyházi kórushoz, akik szeretnek énekelni, közösségbe járni, és tenni akarnak a közösségért. A jelenlegi kórust látva az is megtapasztalható, hogy mennyire össze tudnak hangolódni, kovácsolódni a több korosztályból származó kórustagok, ugyanis mindhárom nagy korosztályból vannak emberek: Vannak fiatalok, középkorúak és idősebb korosztályból származó kórustagok is. Így alakult az idők folyamán a Csíkszentkirályi Egyházi Kórus.

Csíkszentkirályi Plébánia